Szukaj...
A
pl
Grupa Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej
06 sierpnia 2018, Imię Nazwisko

Grupa Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej konkuruje właśnie w USA z zespołami z całego świata o zwycięstwo w międzynarodowym i najbardziej prestiżowym konkursie robotów University Rover Challenge. Wyniki finałowej rywalizacji poznamy w sobotę 2 czerwca.

Legendary Rover to 17-osobowa grupa zdolnych studentów trzech różnych wydziałów Politechniki, którzy w oparciu o własne, nowatorskie i innowacyjne pomysły wspólnie realizują projekt badawczy  dotyczący budowy analogu łazika marsjańskiego.

Model został zbudowany pod kątem prestiżowych, międzynarodowych zawodów University Rover Challenge, które rokrocznie, pod okiem inżynierów z NASA, odbywają się na terenie ośrodka badawczego symulującego środowisko Marsa. Studenci z Legendary Rover dwukrotnie zdobyli już tam tytuł Mistrza Świata (2016, 2015) oraz III miejsce w 2014 roku, pokonując przy tym 30 drużyn z całego globu.

W tym roku planują powtórzyć swój sukces i są na dobrej drodze do celu, bo znaleźli się w konkursowym finale. Zawody University Rover Challenge rozpoczną się w czwartek, 31 maja, na pustyni, na której warunki są zbliżone do tych panujących na Czerwonej Planecie. To teren rezerwatu Mars Desert Research Station w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych.

Ekipa Legendary Rover dotarła już z łazikiem na miejsce i sprawdza działanie robota w konkursowych warunkach. Testuje komunikację pomiędzy stacją operatorską, a robotem, pobiera próbki czerwonej gleby, które dalej bada pod kątem występowania w nich oznak życia. Testuje również swoje autonomiczne systemy, dzięki którym łazik porusza się samodzielnie.

– Po sprawdzeniu naszych rozwiązań w warunkach górsko-pustynnych wprowadzamy do modelu udoskonalenia, wymieniamy drobne elementy i dostosowujemy konstrukcję – relacjonuje  relacjonuje Joanna Baran, członkini Legendary Rover. – Mierzymy wysoko, ponieważ chcemy powtórzyć sukces sprzed lat. Jesteśmy zmotywowani, a kolejne trudności jakie napotykamy dodają nam jeszcze więcej pewności siebie – dodaje.

Zmagania Legendary Rover można śledzić na bieżąco na ich profilu na Facebooku: www.facebook.com/legendaryrover

Imię Nazwisko
DRR