Szukaj...
A
pl
Ateny Europejską Stolicą Innowacji w 2018 r.
21 grudnia 2018, Justyna Bartnicka

Konkurs – znany również jako iCapital – jest nagrodą dla miast i burmistrzów, którzy zbudowali najbardziej integracyjne i dynamiczne ekosystemy innowacji, z korzyścią dla obywateli i biznesu. Jest on otwarty dla miast, w których mieszka co najmniej 100 tys. mieszkańców położonych w państwach członkowskich UE i krajach stowarzyszonych z programem Horyzont 2020.

Zwycięskie miasto otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Innowacji 2018 i nagrodę w wysokości miliona euro. Tegoroczna edycja nagrodziła także pięć kolejnych miast (Aarhus, Hamburg, Leuven, Tuluza, Umeå) jako zdobywców drugiego miejsca –  każdy z nich otrzymał 100 tys. euro na zwiększenie skali działalności innowacyjnej.

Stolica Grecji wykorzystała innowacje, aby przezwyciężyć kryzys gospodarczy i społeczny w minionych latach. W ramach projektu POLIS² rewitalizowane są opuszczone budynki, a także zapewnione niewielkie dotacje dla mieszkańców, małych przedsiębiorców oraz innych grup społeczeństwa obywatelskiego, które wnoszą życie do wszystkich zakątków Aten. Po publicznych konsultacjach miasto odnowiło 90-letni rynek w Kypseli, gdzie odbywają się wystawy, warsztaty i przedstawienia teatralne.

Więcej informacji na stronie internetowej.

Justyna Bartnicka