Na zaproszenie Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej (JRC) oraz Europejskiego Komitetu Regionów pani wicemarszałek Ewa Draus uczestniczyła w Brukseli w inauguracyjnym spotkaniu pilotażowego projektu „Partnerstwa na rzecz innowacji regionalnych”. O randze wydarzenia świadczy, że przy wspólnym stole zasiedli miedzy innymi Komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel, Komisarz do spraw spójności i reform Elisa Ferreira oraz wiceprzewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Markku Markkula.
Zainaugurowany projekt zrzesza 63 europejskie regiony, cztery państwa i siedem miast. Inicjatywę opracowały wspólnie Komisja Europejska i Komitet Regionów. Uczestnicy projektu pilotażowego mogą dzielić się dobrymi praktykami oraz wspólnie opracowywać i testować narzędzia służące uruchomieniu źródeł finansowania i strategii politycznych, a także łączyć programy regionalne i krajowe z inicjatywami UE na rzecz transformacji ekologicznej i cyfrowej. Uczestnicy projektu pilotażowego wypróbują nowe partnerstwa na rzecz innowacji regionalnych w oparciu o „Podręcznik na temat partnerstw na rzecz innowacji regionalnych”
Wicemarszałek Ewa Draus, w swoim wystąpieniu, dziękując za zaproszenie Województwa Podkarpackiego, wskazała na specyfikę Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Podkarpackiego, która pozwoliła województwu znaleźć się w elitarnym gronie uczestników projektu. „Dzięki udziałowi w partnerstwie Województwo Podkarpackie oczekuje Wypracowania i przetestowania nowych regionalnych modeli kooperacji z najważniejszymi interesariuszami procesu przedsiębiorczego odkrywania (PPO). Władzom regionalnym zależy na utrzymaniu dużego zaangażowania partnerów na rzecz wdrażania działań wskazanych w Regionalnej Strategii Innowacji.
Interesującym dla regionu byłaby wymiana wiedzy i doświadczeń na temat transformacji przemysłowej w kierunku Przemysłu 4.0 oraz gospodarki cyrkularnej z regionami o podobnych inteligentnych specjalizacjach
Koniecznością dla regionu jest stworzenie na poziomie regionalnym polityki wsparcia finansowego dla regionalnych struktur gospodarki w oparciu o mix instrumentów dotacyjnych oraz instrumentów inżynierii finansowej. Zależy nam na wzmocnieniu skali i zróżnicowania form regionalnych instrumentów finansowych.”
Europejska komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel powiedziała:
„Partnerstwa umożliwiają nam budowę pomostów ułatwiających synergię inwestycji i innowacyjnych rozwiązań. Z niecierpliwością oczekuję innowacyjnych pomysłów i rozwiązań, które wynikną z tych wspólnych działań.”
Komisarz do spraw spójności i reform Elisa Ferreira skomentowała: „Współpraca i innowacje są podstawowymi elementami zrównoważonego i odpornego rozwoju regionów UE. Wszystkie terytoria mają potencjał innowacyjny, który należy wykorzystać, dlatego cieszę się z tak dużego zainteresowania tym zaproszeniem.”
Jak wskazywał prowadzący spotkanie Markku Markkula, wiceprzewodniczący Komitetu Regionów, Partnerstwa wypracowane w wyniku projektu mają wykorzystać dobre doświadczania, które są wynikiem wdrażania w poszczególnych regionach strategii inteligentnych specjalizacji.
W spotkaniu inaugurującym Partnerstwo uczestniczył również Paweł Wais, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, który będzie odpowiadał za realizację projektu z ramienia podkarpackiego samorządu. Realizację działań projektowych zaplanowano do czerwca 2023 roku.
Link do relacji
Link do strony Komisji Parlamentu Europejskiego