W imieniu Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu na temat transformacji energetycznej samorządów realizowanego w ramach projektu REPowerEU – Zielona transformacja Energetyczna dla Samorządów Lokalnych finansowanego z inwestycji Krajowego Planu Odbudowy przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Szkolenie odbędzie się 28 – 29 listopada 2024 roku w godz. 9.00 – 16.00 w Rzeszowie w Hotelu Bristol, ulica Kopernika 12 i jest skierowane dla przedstawicieli JST z województwa podkarpackiego.
Rejestracja na szkolenie pod linkiem https://www.innowo.org/rzeszow
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc o udziale w szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń. Istnieje możliwość pokrycia kosztów noclegów dla 20 osób.
Celem szkolenia jest wsparcie wdrażania reform i inwestycji w ramach REPowerEU oraz zwiększenie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego w obszarze transformacji energetycznej, w tym zwiększenie zdolności administracyjnych w zakresie procedur wydawania pozwoleń na odnawialne źródła energii i sieci elektroenergetyczne lub cyfryzacji rozwoju sieci i procesu przyłączenia do sieci elektroenergetycznych.
Szczegółowy Program Szkolenia
I dzień 4 grudnia 2024
9.00 – 11.00 Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. Praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Wykładowca prof. dr hab. Krzysztof Pikoń, Politechnika Śląska, dr hab. Inż. Ewa Adamiec, Akademia Górniczo- Hutnicza
11.00 – 13.00 Rola, obowiązki i zadania gmin w procesie wdrażania odnawialnych źródeł energii. Klaster energii i spółdzielnia energetyczna.
Aktualne procedury wydawania pozwoleń na wdrażanie odnawialnych źródeł energii i sieci dystrybucyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem postępowania środowiskowego i tworzenia raportu o oddziaływania postępowania na środowisko.
13.00 – 13.30 Lunch
13.30 – 16.00 Zmiany wynikające z projektu z dnia 9. 10. 2024 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.
Obszar przyśpieszonego rozwoju OZE: zadania, sposób wyznaczenia, procedury i ułatwienia.
Wykładowca: mecenas dr Jędrzej Bujny
II dzień 5 grudnia 2024
9.00 – 11.30 Planowanie strategiczne: Metodyka opracowywania i wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej.
Wykładowca: dr hab. inż Karol Sztekler, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
11.30 – 13.30 Postępowania środowiskowe, ze szczególnym uwzględnieniem przygotowania raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, w zakresie dotyczącym inwestycji w OZE (typowe błędy i zakres zmian dotyczących inwestycji na obszarach przyspieszonego rozwoju OZE);
Wykładowca: dr inż. Szymon Sobek, Politechnika Śląska
13.30 – 14. 00 Lunch
14.00 – 16.00 Działania adaptacyjne i zielono–niebieska infrastruktura: podstawy prawne, działania mitygacyjne i adaptacyjne do zmian klimatu, dokumenty strategiczne oraz systemy wsparcia dla rozwoju zielono-niebieskiej infrastruktury Polsce. Przegląd najlepszych dostępnych praktyk w zakresie sposobów łagodzenia skutków zmian klimatycznych w przestrzeniach zurbanizowanych.
Wykładowca: Andrzej Gołdasz, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie